Erkek Dış Genital Bölgesi Düzeltme

Erkek dış genital bölge uzatılması

Penis boyu antik çağlardan beri erkekliğin ve gücün sembolü olarak algılanmıştır. Günümüzde magazin haberciliğinin de etkisiyle gittikçe daha fazla erkek normal boyda ve fonksiyonda olan penislerinin görüntüsel olarak iyileştirme isteği ile bu işin uzmanlarına başvurmaktadır. Bunun sonucu olarak 1990’ların başına kadar sadece genetik veya hormonal sorunlarla başarılı cinsel ilişki sağlayamayan erkeklerde rekonstrüktif amaçla ve sınırlı sayıda yapılan bu operasyonlar günümüzde kozmetik amaçla yapılmaya başlanmıştır.

Bu durum aslında çok da garipsenmemelidir. Erkek genital estetiğinin amacı aynen dudaklarını veya memelerini yaptıran kadınlarda olduğu gibi insanların kendi vücut dış görünümlerinden memnun olmalarını sağlamaktır. İki tür penis uzatma operasyonu vardır. Standart olarak uygulanan yöntemde penisi leğen kemiğine bağlayan bağlar ayrılarak penisin öne doğru açılanması sağlanmaktadır. Beraberinde penisin kökündeki yağın liposuction yöntemi ile temizlenmesi ve penis kökündeki cildin şekillendirilmesi de gerçekleştirildiğinde penis yaklaşık olarak 1 ila 4 cm daha uzun gözükmektedir. Burada elde edilen uzama gerçek bir uzama değil, penisin cilt altında kalan kısmının görünür hale getiren optik bir kazançtır. Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Hasta bir gün sonra evine gönderilmektedir. Hastanın ameliyattan sonraki iyileşme döneminde penis traksiyon cihazları kullanması kazancın kalıcı olmasını sağlayacaktır. Hastalara ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz önerilmektedir. Daha fazla uzatma istendiğinde daha karmaşık olan “yeniden yapılandırma” ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar ile 3 ila 6 cm uzama sağlanabilmektedir.

Erkek dış genital bölge kalınlaştırması

İki tür penis kalınlaştırma operasyonu vardır. Kullanılan yöntem penis cildi altına dolgu maddesi verilerek penis sönükken belirgin bir kalınlık görüntüsünün sağlanmasıdır. Bu yöntemde hastanın göbek veya kalçasından liposuction yöntemi ile emilen yağın kullanılmasını tercih edilmektedir. Bu yağın  kök hücreden zenginleştirilmesi ve bir dolgunun yapılmasını sağlanmaktadır. Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu planlandığında kısa bir ikinci seans gerekmektedir. Bunun yanında göbek altından alınan yağın bütün olarak penis çevresine cilt altına sarılması da kullanılabilir.

Penis kalınlaştırmada diğer bir yöntem penis ereksiyon yapılarına yama yapılarak özellikle ereksiyon anında bir kalınlık artışı sağlanmasıdır. Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bu operasyon doğrudan ereksiyon yapılarını ilgilendirdiğinden hastaların ameliyat sonrası 4 hafta kadar cinsel perhizde bulunmaları önemlidir.

Gömülü Penis

Gömülü penis terimi genellikle penis gövdesinin fakat bazı ciddi vakalarda penis başının dahi dışarıdan görülmeyecek şekilde cilt altında kaldığı durumu tarif eder. Bunun birçok sebebi olabilir fakat en sık olarak karşılaşılan durumlar aşırı kilo alınmasına bağlı penisin yağ dokusu içinde kaybolması veya uygunsuz sünnet sonrası penis cildinin kalmamasıdır.

Bu durumda cerrahinin amacı penisin ereksiyon halinde değilken bile cilt üzerinde kalacağı şekilde cildin ve yağ dokusunun yeniden yapılandırılmasıdır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyon olgunun ağırlığına göre 1 ila 3 saat sürmektedir.

Yorum Yaz

Name*

Email* (never published)

Website