Burun Estetiği

burun-estetigi

 

Burun ameliyatı plastik cerrahinin en zor ameliyatıdır. Sebebi ise deri örtüsü altında iki ayrı yapı çadır görevi yapıp burunun şeklini oluşturur. Bu yapıyı değiştirmek titizlik ve tecrübe ister. Burunun asıl görevi solunum fonksiyonudur. Görsellik ikinci planda kalır. Her iki fonksiyon korunarak bu ameliyat yapılır.

Öncelikle hasta burun ameliyatına karar verir. Burnunun şeklini etrafa bakarak yani diğer kişilerin burunlarını örnek alarak yapar. İlk planda hokka diye tabir edilen burunlar hoşuna gider. Fakat bu şeklin kendisine ne kadar uygun olacağını bilemez. En kötü durum ise halk içinde gezerken burun ameliyatı olmuş görüntüdür ve bu da maalesef hokka burunlarda olur.

Doğal burun nedir:Doğal burun ön bakışta orta kısımda daha dar alt kısımda ise daha geniş burun deliklerin hizasında, profilden ise kesinlikle yüzün diğer kısımlarına uygun kavisli veya düz, dudak burun açısı 90 ila 100 derece açıda olmalıdır. Bu ölçüler yüzün şekline göre değişir. Bunun planlanması için hasta ile mutlaka tartışılmalı ve olabilecek şekil bilgisayarda değerlendirilmelidir. Bazen burun deri kalınlığı, yüzün genişliği tarif edilen yapıyı oluşturamaz. Bu durumda estetik standartlar geçerli olur ve burun yüz şekline uydurulur ama beklenen ince bir yapı olmaz. Bu durum zorlanırsa o zaman kötü sonuçlar ortaya çıkar. Sonuç olarak hastanın doktoru ile oluşacak sonuca tam karar vermesi ve ikna olması gerekmektedir.

Ameliyat:Ameliyattan sonra odanızda kendinize geldiğinizde; burnunuzun üzerinde alın ve yanaklara uzanan bir alçı kalıp, burun içinde tamponlar olacaktır. Tamponlar genellikle iki veya üç gün sonra alınır. Alçı burna şekil vermekten çok şekli korumak amacıyla konulan ve ödemi kontrol eden bir emniyet aracıdır.
Ameliyattan bir hafta sonra alçı kalıp alınarak sadece burnu örten bir ince bant uygulanır. Amaç, kalıbın alınmasını takiben, burunda oluşabilecek şişlikleri kontrol etmektir. Bu bant yaklaşık bir hafta burun bölgesinde tutulur. Burnunuzdaki bantlar açıldığında ana hatları ile burun şeklini görebilseniz de, detayların ortaya çıkması zaman alır. Özellikle ilk aylarda sabahları burun daha şiş olabilir, bu şişlik gün içinde azalır.
Ameliyattan sonra ilk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavinizde yer alacaktır. Ameliyattan dört saat sonra sulu gıdalar ile beslenmeniz başlar ve dolaşmanıza izin verilir. Sabah yapılan ameliyatlarda akşamüzeri, öğleden sonra yapılan ameliyatlarda ise ertesi gün eve gitmenize izin verilir. Ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenmeniz, alın ve yanaklara iki saatte bir 15 dk. soğuk uygulaması sizi rahatlatacak, şişlik ve morluklarınızı sınırlayacaktır. Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlar. Günlük aktivitelere yavaş yavaş dönülür.
Ameliyattan sonra erken dönemde burun travmalardan korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde ödem oluşmaması için sauna, solarium, güneş banyosu ve buhar banyosuna aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir.
Ameliyattan sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunum çok rahat değildir. Bu dönemde bazı damla ve kremler önerilecektir ve kullanımları şikâyetlerinizin azalmasını sağlar.
Ameliyattan sonra 1,3,6 ve 12. aylarda kontrolleriniz yapılarak iyileşme süreciniz izlenir. Ameliyat öncesi ve sonrasında 6. ayda çekilen resimlerle kıyaslamalar yapılır.

Kontrendikasyonlar:Burun ameliyatı sonrası her insanın bir iyileşme potansiyeli vardır. Doku ödemi, kemik veya kıkırdak yapıların erimesi, kistik gelişimler, burun ucu hissizliği veya ağrısı, asimetriler olabilecek problemlerdir. Bunlar mutlaka her kişide olur. Zamanla geçer veya fark edilmeyecek kadar azalır. Bu süre herkeze göre değişir. Bazı problemler kalıcı olabilir ve bunların düzeltilmesi en erken 3-6 ay sonra yapılmalıdır. Basit bir girişimle bu problemler halledilebilir.

Yorum Yaz

Name*

Email* (never published)

Website