Genital Estetik

KADINDA GENİTAL ESTETİK

Toplumumuzda kadın cinselliği ve bu bölge ile ilgili sorunlar çok rahat konuşulmasa da önemi inkar edilemez. Kadının dış genital organlarındaki normalden farklı bir görünüm, kişinin psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylaşamadığı bir sorun halini alabilir. Kadının kendisini çirkin veya yetersiz hissetmesine, cinsellikten kaçınmasına yol açabilir. Kadın dış genital organları, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris, kızlık zarı (hymen) veı vaginadan oluşur. Kadında genital bölgelerle ilgili sorunlar doğuştan veya gebelik sonrası oluşan deformasyonlar şeklinde olabilir. Doğuştan olan problemler dış genital organlarla birlikte iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir. Bu durum doğumda saptanabilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle ortaya çıkabilir. Uterus (rahim) veya vaginanın gelişmediği durumlarda ayrıntılı hormonal tetkiklerle cinsiyet anomalileri araştırılır. Doğuştan normal olan dış genital organlar, yapısal nedenlerle ergenlik çağında az veya çok gelişebilir. Bu durum ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.Cinsiyet yönüden normal olan bu kadınlarda, arzu edilmeyen görünümler genital bölge estetik amelyatları ile düzeltilebilir. Gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler, doğum,fazla kilo alıp verme veya yaşlanma nedeniyle de genital bölge derisinde elatikiyet kaybı ve sarkmalar ortaya çıkabilir. Genital bölgedeki deformasyonların çözümüne yönelik olarak uygulanacak genital estetik ameliyatlar, sorunun bulunduğu bölgeye göre seçilmelidir.

İÇ DUDAKLARIN (LABİA MİNORA) KÜÇÜLTÜLMESİ

Bu işleme ‘Labioplasti’ adı da verilir, genelde en fazla uygulanan genital estetik ameliyattır. İç dudaklar normalden büyük ve sarkık olabilir. Bu durum hem estetik hem de hijyenik sorunlar oluşturabilir. Labioplasti operasyonu 30-40 dakikalık bir operasyondur, hastane koşullarında ameliyat gerçekleştirilir. Hastenede yatmak gerekmez. İsteğe göre sedasyon (sakinleştirici ilaçlar)ve lokal aneatezi veya genel anestezi altında uygulanabilir. Mukoza fazlası kesilerek, eriyebilen dikiş malzemesi ile dikilir. Labioplasti sonrası yaklaşık 10 gün kadar temizliğe dikkat edilir. Dikişler kendiliğinden düşecektir. Operasyon sonrası bir kaç hafta oturma sırasında sızı hissedilebilir. 3 hafta sonra kişi cinsel yaşantısına dönebilir.

LABİA MAJORA (DIŞ DUDAK) ESTETİĞİ

Genellikle çok zayıf hastalarda, bazen de yaşlanmayla birlikte dış dudaklar dolgunluğunu kaybeder, kiltoris ve iç dudaklar dış dudaklar tarafından örtülemez, istenmeyen bir görünüm ortaya çıkar. Bu durumda hastanın vücudunun başka bir bölgesinden alınan yağ, hazırlanarak dış dudakların içine enjekte edilir. Lokal anestezi ile uygulanabilir, çoğu zaman dikiş gerektirmez. Ameliyat sonrası rahat geçer, hasta 1 hafta sonra cinsel yaşantısına dönebilir. PUBİS ESTETİĞİ Pubis dediğimiz bölüm göbeğin altındaki kemikli, çıkıntılı bölümdür. Ayakta dururken tümü dışardan görülebilir, aşağıda büyük dudaklar ile devam eder. Genç yaşlarda sert ve gergin bir görünüme sahipken yaşın ilerlemesiyle sarkabilir, içi boşalabilir veya yağ kitlesi artarak daha çıkıntılı bir hale gelebilir. Bu bölgedeki şikayetlerin çoğu aşırı kitle olması ve yağ birikmesidir. Pubis bölgesindeki yağlanma pantolon giymeye engel olur, elbiseden bile belli olabilir. Bu durumda pubise uygulanan liposuction sorunu büyük ölçüde çözecektir. Bu operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile uygulanabilir. Pubis bölgeinde sarkma varsa yukarı asılması ve fazla derinin çıkarılması gerekebilir. Bu ameliyat karın germe ameliyatı ile beraber yapılabileceği gibi, kişinin karın germe ihtiyacı yok ise yalnız başına da yapılabilir. Bu ameliyatın izi sezaryan izi gibidir. Lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilir, hasta 2.günden itibaren günlik hayatına devam edebilir.

VAGİNA ESTETİĞİ

Vagina doğum sonrası genişlemiş olabilir, doğum sırasındaki epizyo dikişleri ve yırtıklar kötü iyileşmiş olabilir. Estetik görünümü ve fonksiyonu kötü etkileyen bu durumun tedavisi cerrahidir. Vaginoplasti adı da verilen bu operasyon ile vajen daraltılır, girişindeki görünüm bozukluğu düzeltilir. Ameliyathanede ve hastanın tercihi ve durumuna göre lokal anestezi ve sedasyon ile gerçekleştirilebilir. Tek başına yapıldığında hastanede yatmak gerekmez. Bir çok hastam karın germe ve meme ameliyatları ile birlikte yapılmasını talep ediyor. Bu mümkün, aynı zamanda genel anestezi altında gerçekleştirilmiş olacağı için hasta konforu daha da yüksek oluyor. İyileşme hızlı olmakla birlikte 3-4 hafta cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor.

Yorum Yaz

Name*

Email* (never published)

Website